Sort by

🌈adrian | TIFF21 has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peppermint

Peppermint

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
Edit this entry  
30
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Keepers

The Keepers

2017
×
Edit this entry  
31
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★
Edit this entry  
16
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
Read the review Edit this entry