• Thunderball

    ★★★½

  • Goldfinger

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Mothlight

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

  • The Manchurian Candidate

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • La Dolce Vita

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

  • The Ladykillers

  • Rear Window

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Duck Amuck

  • Suspicion

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Rebecca

  • Dots

  • Modern Times

  • The 39 Steps

  • A Story of Floating Weeds

    ★★★½

  • The Water Magician

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★

  • The Skeleton Dance

  • Steamboat Willie

  • The General

  • Strike

    ★★½

  • Opus IV

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Cœur fidèle

    ★★★★

  • Nanook of the North

    ★★

  • Nosferatu

  • The Phantom Carriage

    ★★★

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat