• The Occupant

    ★★★½

  • The English Game

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★★

  • Lost Girls

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Girl on the Third Floor

    ★½

  • The Mule

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • 22 July

    ★★★★

  • The Nun

    ★★★

  • Slender Man

    ★½

  • The Meg

    ★★½

  • Adrift

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • The Strangers: Prey at Night

    ★★★★★

  • 89

    ★★★★★

  • Jigsaw

    ★★

  • Gerald's Game

    ★★★

  • Manhunt

    ★★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • Wind River

    ★★★★

  • Icarus

    ★★★★

  • Split

    ★★★★

  • The Girl on the Train

    ★★

  • Brain on Fire

    ★★★

  • Lion

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★

  • Hush

    ★★★

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • American Sniper

    ★★★

  • Annabelle

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Equalizer

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★

  • The Frozen Ground

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Impossible

    ★★

  • Sinister

    ★★★

  • Contagion

    ★★

  • 127 Hours

    ★★★★

  • The Social Network

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★

  • 2012

    ★★★

  • Orphan

  • The Hangover

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • The Strangers

    ★★★★★

  • Flame & Citron

    ★★★½

  • Jumper

  • In Bruges

    ★★★

  • Cloverfield

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★★★

  • Prison Break: The Road to Freedom

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★½

  • Inside Man

    ★★★½

  • Saw II

    ★★★★★

  • The Business

    ★★★★

  • The Descent

  • Team America: World Police

    ★★★

  • The Passion of the Christ

    ★★★