• Addams Family Values

    Addams Family Values

    I looked exactly like David Krumholtz did in this movie until I was at least 18

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★

    For the last month or so I just have had no desire to watch any movie. Except for Mission Impossible: Fallout of course. Which I accidentally watched like three times in September. But, this isn't a review for MI: Fallout.

    Rob Zombie likes Kenneth Anger and so do I. Some fun 2003 schlock horror

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    “Don’t think about it just feel”

    Yeah I get it whatever. Cut to JDW on a speed boat yeah they got me good with that one. All the good set pieces have very little to do with the time stuff

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★

    “Capital is an abstract parasite, an insatiable vampire and zombie maker; but the living flesh it converts into dead labor is ours, and the zombies it makes are us.” - Mark Fisher

  • Predator

    Predator

    ★★★★★

    I'm reading "The Gulf War Did Not Take Place" and my idiot lizard brain can't stop thinking about this movie.

  • The Visit

    The Visit

    ★★★½

    Shyamalan is having so much fun here and I really love to see that. He's such a softy.

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

    When I was 18 my mom was diagnosed with colon cancer. I know it sounds selfish but it was the worst year of my life. Everyone in my family threw themselves in their work or took vacations, and basically tried to act like nothing was different. I saw it all. I’m just now coming to terms with the resentment I held because of that. I’ve never experienced a movie quite grasp that before. 

    Heller is interested in all of it.…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    "You come from nothing. You're nothing. But not to me"

    Tears mix with sweat in the ashes of the old. What an amazing conclusive ending to the new series this movie is. I can't believe no other Star Wars movie came after this.

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    Insane to watch any modern TV show and watch it struggle to try and recreate this movie.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    Still one of the best cut movies I've ever seen.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★★

    The stories around have a value that is hard to quantify. That's a really nice thing to make a movie about.

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★★

    Straight up just a perfect movie.

    Gould is all-time great here. Trying his best to just not do anything ever. Something I greatly respect. Movie is too good for me to try and talk about sorry. Altman is king.