reed has logged 37 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justin Bieber: Never Say Never

Justin Bieber: Never Say Never

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Abe

Abe

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry