Ahmed has logged 413 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
50/50

50/50

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Traitor: The Trial of Axis Sally

American Traitor: The Trial of Axis Sally

2021
×
Edit this entry  
27
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Cujo

Cujo

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Teen Wolf Too

Teen Wolf Too

1987
×
Edit this entry  
24
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Alkhadima

Alkhadima

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Backdraft 2

Backdraft 2

2019
×
½
Edit this entry  
16
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry