Jake has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry