Sort by

AgentofSSUSteel has logged 75 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
Message from Space

Message from Space

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Henge

Henge

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Water Margin

The Water Margin

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avalon

Avalon

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Avalon

Avalon

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Martial Arts of Shaolin

Martial Arts of Shaolin

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Protector

The Protector

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
Jo Pil-ho: The Dawning Rage

Jo Pil-ho: The Dawning Rage

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Mysterious Mr. Wong

The Mysterious Mr. Wong

1935
×
★★
Edit this entry  
20
Yamamoto Eri becomes Recoverability Zero

Yamamoto Eri becomes Recoverability Zero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Garden of Sinners: Recalled Out Summer – Extra Chorus

The Garden of Sinners: Recalled Out Summer – Extra Chorus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Outlaw: Heartless

Outlaw: Heartless

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Garden of Sinners: Future Gospel

The Garden of Sinners: Future Gospel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Outlaw: Gangster VIP 2

Outlaw: Gangster VIP 2

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
Sarajevo

Sarajevo

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Corpse Party

Corpse Party

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Sinners – The Final Chapter: Epilogue

The Garden of Sinners – The Final Chapter: Epilogue

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Edit this entry