Sort by

AgentofSSUSteel has logged 537 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
ME!ME!ME!

ME!ME!ME!

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lupt

Lupt

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lechmi

Lechmi

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Project A-Ko 3: Cinderella Rhapsody

Project A-Ko 3: Cinderella Rhapsody

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Satan's Slave

Satan's Slave

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kaali Khuhi

Kaali Khuhi

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bow

The Bow

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Comics

Comics

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Verotika

Verotika

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bhoot

Bhoot

2003
×
Edit this entry  
06
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sound! Euphonium the Movie - May the Melody Reach You!

Sound! Euphonium the Movie - May the Melody Reach You!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sound! Euphonium the Movie - Welcome to the Kitauji High School Concert Band

Sound! Euphonium the Movie - Welcome to the Kitauji High School Concert Band

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shock

Shock

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Game Over

Game Over

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry