Kate has logged 218 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Hush!

Hush!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foghorn

Foghorn

1952
×
Read the review Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Class

The Class

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grace Jones: A One Man Show

Grace Jones: A One Man Show

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Wife's Heart

A Wife's Heart

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Life of a Horse Trader

The Life of a Horse Trader

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Story of Looking

The Story of Looking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry