afabry has written 58 reviews for films rated ★★★★ .

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    I watched this because I had heard that there was a surprisingly realistic portrayal of depression. I think that is correct. It doesn’t take a huge chunk of the runtime, but it is certainly there. Pretty cool for something marketed as “children’s entertainment” in the US. I realize Miyazaki films aren’t so pigeon-holed elsewhere. It’s also quite lovely and the art is outstanding, as I suspected it would.

  • The Gunfighter

    The Gunfighter

    ★★★★

    The best westerns examine what the American West means, and what sucks about it. Peck's gunfighter, a famous outlaw, at 35 is tired of that life and just wants to settle down. The west won't make that easy. I like to pretend Jimmy Ringo and the Waco Kid from Blazing Saddles are from the same chain of fast gunners.

  • Thief

    Thief

    ★★★★

    Cool and stylish, but not lacking in depth thankfully. I enjoyed this, but it probably would have hit me more positively when I was a college freshman. Not it is that kind of movie, but it certainly has things in common. I'm not in love with the ending, but, you know, the 80s.

  • Red Desert

    Red Desert

    ★★★★

    Haunting. Fascinating use of color. Vitti's performance is something else. I liked this, but I can't help but feel like it has all the traits of a "foreign art-house" film that people tend to dislike. I was into it though.

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★★

    Not quite as good as Yojimbo, but pretty good. About as archtypal a western as possible.

  • The Parallax View

    The Parallax View

    ★★★★

    Great 70s thriller. It would be quite difficult to make today, with all the casual airplane comings and goings. Also just very 1970s in general, but in a good way.

    Fun trick to save money on an explosion: pan the camera away, shake it vigorously, then add an explosion sound effect.

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    Didn't quite live up to the hype for me. Still good, though. About as Scorsese as it could get. Really dug De Niro's suits.

  • The Friends of Eddie Coyle

    The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

    Gritty little neo-noir that lived up to the hype for me. Robert Mitchum was the man.

  • The Great Escape

    The Great Escape

    ★★★★

    Lived up to the hype, I think. Great cast, well directed, just kind of cool. Perhaps longer than it needs to be, but a good flick for a lazy Saturday or Sunday.

  • Gimme Shelter

    Gimme Shelter

    ★★★★

    Patton Oswalt considers this a horror movie. He might be onto something. Rewatching this time, I found myself really seeing the end of the "sixties" as we romanticize them. Jagger's face at the end is still iconic.

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★★★

    Being not a fan of Rodgers and Hammerstein and most of Disney's 90s output, I did not expect to like this. But I did.

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    As an Italian, this might hit different for me than it will for others. It may not aspire to much, but it succeeds. A great film for summer. Not gonna lie though, it reminded me of Call Me By Your Name more than a few times. Seems I'm not alone in that. I think it's a good thing.