afabry has written 16 reviews for films rated ★★★ .

  • Borderline

    Borderline

    ★★★

    Neat visuals and subtext. Story isn't super captivating, but may have been in 1930. Reminded me of Sunrise in a few ways.

  • Tristana

    Tristana

    ★★★

    Well made, but didn't get to me like other works by Buñuel.

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★

    I sort of dig the message, such as it is, of this but it might be a little too stylized. Also, it isn’t quite as deep as it thinks. The female empowerment is great, but you can tell it was written by a man. And I’m on the fence about the town being called Salem. Seems a little on the nose. The performances are good, and there is some craft there. I understand the comparisons to Heathers, but I wouldn’t really say they are similar.

  • Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

    Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

    ★★★

    We only have stills from this laying around, and it's still more visually striking than a lot of stuff today. Eisenstein knew what he was doing.

  • Alexander Nevsky

    Alexander Nevsky

    ★★★

    Well made, but this was hard for me to get through. The historical context explains why it's so propagandic. It was neat to see what Olivier was stealing from in Henry V. Everybody steals from Eisenstein. This isn't the film's fault, but there is something Pythonesque about the German costuming that made the iconic war sequence also look like a bunch of dudes LARPing.

  • That Darn Cat

    That Darn Cat

    ★★★

    Funny that Christina Ricci did this film the same year as the Ice Storm. Oh, 90s Disney, you were not the best.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★

    Like the 1994 flick, it knows what it is. Not particularly special, but still fun. I think the use of popular music was a little better here, but they probably could have not used half of the songs and it would have been fine. It'll be interesting to see what 1666 will do about music.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    When you get down to it, nothing remarkable is happening here. Is it fun? Yes. Does it have too many 90s songs? Also yes. The flick knows what it is though and I had a good time. I'll watch the next one.

  • Children of Paradise

    Children of Paradise

    ★★★

    I appreciate the importance of this film, and the endeavor to make it. It is well made and all, but I'm not gonna lie, it was quite the slog for me.

  • The Big Year

    The Big Year

    ★★★

    Enjoyable. Not particularly deep or original. I have a kind of passing interest in birds, so this was more appealing to me than others it seemed.
    A short bread cookie of a movie. Not a bad thing at all.

  • Variety Lights

    Variety Lights

    ★★★

    Early Fellini and you can tell he’s still figuring stuff out. He’s not on his own here too. Giulietta Masina felt underused, but old Fred would fix that in later films.

  • Electric Jesus

    Electric Jesus

    ★★★

    The songs are what saves this, no offense Jesus. They are terrible in just the right way.

    It's kind of Spinal Tap meets That Thing You Do, plus 80s Christian Contemporary Music. I feel like it tries to satirize the Christian culture at the time, but it just doesn’t quite have the needed bite. There are some real cringey moments where my wife asked me “Did people really speak like this?” to which, having been involved in that culture and…