• Chaos Walking

    Chaos Walking

    ★★½

    My wife reads the books and what I've read of Patrick Ness I have enjoyed. Having not read the books, I found this to be pretty by-the-numbers as far as YA dystopia is concerned. My wife was pretty disappointment.

  • I Was Born, But...

    I Was Born, But...

    ★★★★

    Lovely little film. It's neat to see kids be kids all the way back to 1930s Japan.

  • Possession

    Possession

    ★★★½

    Ever get the feeling a movie is out to just really mess you up? That is Possession's goal. Fascinating and one of a kind, but I couldn’t shake the feeling I was watching a lot of really intense theater class acting pieces.

  • Miracle in Milan

    Miracle in Milan

    ★★★½

    Apparently Neo-Realism Fantasy is a thing. Well made, and I'm sure delightful for some, but a little saccharine for me.

  • Unsane

    Unsane

    ★★★½

    It isn't amazing, but it certainly doesn't suck.

  • Red Beard

    Red Beard

    ★★★½

    Hospital drama
    Though visually striking
    It is a bit long

  • On Dangerous Ground

    On Dangerous Ground

    ★★★½

    Not sure this aged well.

    A good example of noir in the "crime melodrama" vein. Might be a little bisected, especially since Lupino shows up just before the halfway mark. But that isn't necessarily a bad thing. Neat camera work, and pretty good direction (some of which is Lupino's uncredited work). As much love as Bezzerides gets, the script seemed a little off.

  • Variety Lights

    Variety Lights

    ★★★

    Early Fellini and you can tell he’s still figuring stuff out. He’s not on his own here too. Giulietta Masina felt underused, but old Fred would fix that in later films.

  • Pyewacket

    Pyewacket

    ★★★½

    Atmospheric, and does a good job of getting into your head. Not sure teenagers are really like that. I can see why there have been some comparisons to Hereditary, but they are fairly different in motive.

  • The Letter Room

    The Letter Room

    ★★★½

    Enjoyable. Felt kind of like a Raymond Carver story.

  • White Eye

    White Eye

    ★★★★

    This may not be the most interesting of the live action shorts nominees, but it is the best crafted. Makes one really consider the consequences of their selfishness when they believe they were wronged.

  • Two Distant Strangers

    Two Distant Strangers

    ★★★★

    I imagine some may have a problem with the tone, but I think it's pretty spot on. Maybe it could have gone darker, but this was quite good.