afabry has written 117 reviews for films during 2021.

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★½

    I have to say, I love it when something swings for the fences. I think this hits more than it misses. Nothing new or particually great here, but I had fun.

    As a trilogy overall, I really dig the ambition. The final product is greater than the sum of its individual parts.

  • Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

    Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

    ★★★

    We only have stills from this laying around, and it's still more visually striking than a lot of stuff today. Eisenstein knew what he was doing.

  • Demons

    Demons

    ★★½

    Is it entertaining? Yes. Does a helicopter suddenly drop through the ceiling while a near shirtless man rides a motorcycle, killing demons/zombies with a katana? Very much yes. Does it make any sense? No. Probably plays better at midnight.

    I do like the fact that the film plays out what moral panic folx thought would happen if the youths were exposed to too much violence, drugs, and heavy metal (and apparently Rick Springfield). Really illustrates that absurdity.

  • Alexander Nevsky

    Alexander Nevsky

    ★★★

    Well made, but this was hard for me to get through. The historical context explains why it's so propagandic. It was neat to see what Olivier was stealing from in Henry V. Everybody steals from Eisenstein. This isn't the film's fault, but there is something Pythonesque about the German costuming that made the iconic war sequence also look like a bunch of dudes LARPing.

  • That Darn Cat

    That Darn Cat

    ★★★

    Funny that Christina Ricci did this film the same year as the Ice Storm. Oh, 90s Disney, you were not the best.

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★★★

    Being not a fan of Rodgers and Hammerstein and most of Disney's 90s output, I did not expect to like this. But I did.

  • Snakes on a Plane

    Snakes on a Plane

    ★★½

    Well, it delivers on its ambitions. I'm a little surprised this isn't a bigger midnight movie by now.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    I liked the family drama stuff more than the spy stuff, though the James Bond reference made for good foreshadowing. The action isn't bad, I just felt like I've seen it all before (this is the 24th MCU film, after all). First film I got to see back in the theater, so that was cool.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★

    Like the 1994 flick, it knows what it is. Not particularly special, but still fun. I think the use of popular music was a little better here, but they probably could have not used half of the songs and it would have been fine. It'll be interesting to see what 1666 will do about music.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    When you get down to it, nothing remarkable is happening here. Is it fun? Yes. Does it have too many 90s songs? Also yes. The flick knows what it is though and I had a good time. I'll watch the next one.

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    As an Italian, this might hit different for me than it will for others. It may not aspire to much, but it succeeds. A great film for summer. Not gonna lie though, it reminded me of Call Me By Your Name more than a few times. Seems I'm not alone in that. I think it's a good thing.

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★

    Informative and well made, but some of the enactment scenes seemed unnecessary.