Sort by

AdrianMoviez has logged 60 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Starling

The Starling

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chal Mera Putt

Chal Mera Putt

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Day

The Seventh Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Intrusion

Intrusion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Streamline

Streamline

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Come From Away

Come From Away

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moon Rock for Monday

Moon Rock for Monday

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
JJ+E

JJ+E

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aftermath: Population Zero

Aftermath: Population Zero

2008
×
Edit this entry  
08
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn Raid

Dawn Raid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry