• Halloween

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★★

  • Bamboozled

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Crooklyn

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Mo' Better Blues

    ★★★★½

  • Natural Born Killers

    ★★★

  • Platoon

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Menace II Society

    ★★★

  • Election

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★