Ade Setiawan has written 199 reviews for films during 2020.

  • Cujo

    Cujo

    ★★★★

    *me tearing up during a horror film (T▽T)*

    My Dad : What's wrong?
    Me : hhhhhhhhhh. Dog.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    From the animation style, screenplay, action, relationship between each characters and everything in between, visually stunning and very solid and pleasing, even you aren't a Spider-Man fan. This movie was so entertaining! That's why this movie won an Oscar. It truly deserves!



    Well, in my opinion I felt like they could've out the plotline with the other Spider-Man and just focused on Miles.

    This movie will always have a special place in my heart 💝💗🕷️💓❤️

    With great ability comes great accountability. -Jefferson Davis

  • Tilik

    Tilik

    ★★★★

    This is one of the most viral short films in my country currently!


    With a fresh story and a biting script, kudos to the writer Bagus Sumartono! Satire, jokes, and bunch of typical mothers' jokes were humorously played well. One of them was a joke when Bu Tejo was dying to pee but didn't want to pee in the rice field cuz she was afraid of snakes. The character who stole the most attention was Bu Tejo as Siti Fauziah.…

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★★★½

    Bellissimo mwah mwah mwaaah

    ♡〜٩( ˃́▿˂̀ )۶〜♡

  • Sand Castle

    Sand Castle

    ★★½

    This movie affirmatively could've been better but unfortunately it couldn't. Boring asf as a war movie.



    I only came here for daddy henry cavill 👀

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★★

    Goddammit issa very strange movie in an exquisite way.





    I felt extremely miserable after watching this movie y'all. And now I'm digging up for those explanations on internet. Gawd, hwelp.. and hell yea, this movie sort remind me of one of Spongebob episode when Squidward moved to Tentacle Acres LMAO

    🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️👫🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️

  • The Phoenix Incident

    The Phoenix Incident

    ★★★

    This film made me even believe more that they truly do exist.


    Now, show your musty ass, 👽 coward!

  • 1922

    1922

    ★★★½

    Idk why peeps particularly shitting on this movie. I mean, yea some parts are a little slow and some even slightly cheesy, but the overall product of the film makes it far less noticeable. Some peeps complain about the films end, but it’s clearly aimed to be an irony. Filmmakers do these things for a reason. If you’re looking for a high-suspense horror movie with a clear beginning middle and end, skip it. If you’re looking for a fantastic story and production, definitely worth it. Plus this is a very realistic movie, it's dark, gruesome, and grotesque.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    With three snake-like heads, massive wings, bright golden scales, and absolutely ready to fight. Best villain in the franchise. There's no debate. We stan King Ghidorah. LONG LIVE THE KING 😍✨🙌🐉



    I genuinely want King Ghidorah to have his own movie. He got some interesting back history tho.

  • Host

    Host

    ★★★½

    What the actual fu*ck...



    =͟͟͞͞(꒪ᗜ꒪ ‧̣̥̇)

  • Lean on Pete

    Lean on Pete

    ★★★★

    This is a really good movie. It will haunt you for days. Make sure you have plenty of tissue 🤧


    What an emotional movie. Children are always been my soft point I can't.. I cried several times during the movie of multiple breakhearts. But l was glad that the ending is just what l hoped for. Gritty performances and touching heartfelt moments. Plummer is a really good actor and adds a lot of feeling to the movie. Definitely worth a watch!


    A24 has been killing it lately. I LOVE U A24




    How the heck this movie reminds me of Midori Makibao I-

  • Walking Out

    Walking Out

    ★★★

    What a beautiful scenery tho!

    It was beautiful and heartbreaking story about hot father-son relationship. A lil slow paced. In all seriousness, it was an okay movie but it could've been way better. It also made me shed of tears, but not too much. Ehem, not today h0e.


    And Matt Bomer here is such a daddy, looks so manly and ruggedly fine asf 👀
    That's it. That's the review i-