ADAM has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Edit this entry  
30
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampires

Vampires

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★
Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Punk Vacation

Punk Vacation

1990
×
★★
Edit this entry  
09
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Taking Tiger Mountain

Taking Tiger Mountain

1982
×
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Psycho Cop Returns

Psycho Cop Returns

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Evil Town

Evil Town

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Prey

Prey

1977
×
★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
House

House

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★
Edit this entry  
14
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Undertaker

The Undertaker

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Children

The Children

1980
×
★★
Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The House on Tombstone Hill

The House on Tombstone Hill

1989
×
★★★
Edit this entry