• F for Fake

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★

  • Barbarella

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★