AdamGilbert has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry