• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • M8 - When Death Rescues Life

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Cam

    ★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Us and Them

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Split

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Nocturama

    ★★★½

  • A Frente Fria Que a Chuva Traz

    ★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Maleficent

    ★★★

  • The Fault in Our Stars

  • About Time

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Spring Breakers

  • Brave

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

  • Bridesmaids

  • Contratiempo

    ★★★½

  • Tangled

  • Easy A

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Despicable Me

  • Nanny McPhee and the Big Bang

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • (500) Days of Summer

    ★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • WALL·E

  • Into the Wild

    ★★★★★

  • Juno

  • Zodiac

    ★★½

  • The Devil Wears Prada

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Finding Nemo

  • City of God

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

  • Amélie

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • A Bug's Life

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Comrades: Almost a Love Story

    ★★★★

  • Toy Story

  • Se7en

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★