Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Roommate

The Roommate

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saturday the 14th

Saturday the 14th

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moongirl

Moongirl

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Population 436

Population 436

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry