Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Audible

Audible

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
DC Showcase: The Losers

DC Showcase: The Losers

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
My Heroes Were Cowboys

My Heroes Were Cowboys

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Proof

Proof

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
Edit this entry  
19
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mountain II

The Mountain II

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Places in the Heart

Places in the Heart

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry