Abbyhuntley has logged 80 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Acid House

The Acid House

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hill 24 Doesn't Answer

Hill 24 Doesn't Answer

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Damsel

Damsel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry