Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Had His Hair Cut Short

The Man Who Had His Hair Cut Short

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect 10

Perfect 10

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blow

Blow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
East Is East

East Is East

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry