Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Bell Bottom

Bell Bottom

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Two

Two

1965
×
Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry