• Finding Nemo

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • Treasure Planet

    ★★★★

  • The Santa Clause 2

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★★

  • Spider-Man

  • A Beautiful Mind

    ★★½

  • Monsters, Inc.

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★

  • Atlantis: The Lost Empire

  • A Knight's Tale

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • Memento

    ★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★½

  • The Road to El Dorado

    ★★½

  • American Psycho

    ★★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Toy Story 2

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Iron Giant

  • The Virgin Suicides

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

  • Rushmore

    ½

  • Saving Private Ryan

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Anastasia

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Hercules

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★½

  • Fargo

  • The Watermelon Woman

    ★★★★★

  • Toy Story

  • Ghost in the Shell

    ★★★★★

  • Empire Records

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Fallen Angels

  • Clueless

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • The Santa Clause

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • The Nightmare Before Christmas

  • Sleepless in Seattle

    ★★½

  • Jurassic Park

  • Scent of a Woman

    ★★½

  • Orlando

    ★★★★★

  • Porco Rosso

    ★★

  • Class Act

    ★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • It

  • Close-Up

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

  • Heathers

    ★★★★½

  • Comic Book Confidential

    ★★★

  • Die Hard