Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Money Heist: From Tokyo to Berlin

Money Heist: From Tokyo to Berlin

2021
×
Edit this entry  
20
A Class Divided

A Class Divided

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Drive

Night Drive

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Two Little Boys

Two Little Boys

2020
×
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Edit this entry  
02
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Military Wives

Military Wives

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet Shop Boys: Performance

Pet Shop Boys: Performance

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
Jesse Stone: Stone Cold

Jesse Stone: Stone Cold

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry