Miguel has logged 347 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sad Hill Unearthed

Sad Hill Unearthed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Insomnia Club

The Insomnia Club

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Devil’s Freedom

Devil’s Freedom

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Predators

Predators

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
09
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Custody

Custody

2017
×
★★★★
Edit this entry