2020

Louis Louis’s year in review

Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Martin Scorsese's Quarantine Short Film

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 375 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

The Wolf of Wall Street

Jan 18

Most Watched

Inglourious Basterds

3 times

Casino

3 times

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

twice

Indiana Jones and the Last Crusade

twice

Back to the Future

twice

Last Film

Mad Max: Fury Road

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
169 films
Thriller
124 films
Comedy
107 films
Action
98 films
Crime
87 films
Adventure
69 films
Sci Fi
58 films
Mystery
40 films
Romance
31 films
Horror
27 films
USA
317 films
UK
63 films
France
50 films
Germany
19 films
Canada
16 films
Italy
14 films
Spain
11 films
Australia
10 films
China
6 films
Belgium
5 films
English
336 films
French
64 films
Spanish
41 films
Italian
35 films
German
29 films
Latin
12 films
Japanese
11 films
Russian
10 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 598

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Louis’s most liked review

RRRrrrr!!!

RRRrrrr!!!

★★★★

I laughed at least once every 10 seconds

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jaws 3-D
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Notre-Dame de Paris, l'épreuve des siècles

Films Louis watched in 2020

  • Mad Max: Fury Road
  • Soul
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Don't Look Now: We're Being Shot At
  • Love Actually
  • Operation Corned Beef
  • The Visitors
  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Gladiator
  • Home Alone
  • Four Bags Full
  • K-19: The Widowmaker
  • Braveheart
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Back to the Future
  • Looper
  • The Thomas Crown Affair
  • Phantom of the Paradise
  • Blow Out
  • The Sucker
  • The Hunger Games
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Annihilation
  • Joe Kidd
  • Inglourious Basterds
  • Prisoners
  • The Hateful Eight
  • The Founder
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Ready Player One
  • I, Tonya
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Alien Resurrection
  • Scream
  • Mars Attacks!
  • Bruce Springsteen & the E Street Band – London Calling Live in Hyde Park
  • The Mule
  • Mystic River
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Truman Show
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Richard Jewell
  • Hot Fuzz
  • Amélie
  • Don't
  • Infra Red Fred
  • Forced Hilarity
  • Blue Song
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Sink or Swim
  • Shaun of the Dead
  • French Twist
  • The Exorcist
  • The Shining
  • The War with Grandpa
  • Bad
  • Michael Jackson's Thriller
  • Sauce
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Lego Movie
  • Phantom of the Paradise
  • Domino
  • Nocturnal Animals
  • Deepwater Horizon
  • The Proposition
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Tenet
  • The Fifth Element
  • Déjà Vu
  • Being John Malkovich
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Fargo
  • Barry Lyndon
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Predator
  • Blade Runner 2049
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Total Recall
  • Bullitt
  • Serpentine Dance
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Return of the Jedi
  • Dirty Harry
  • The Hunt for Red October
  • Camping
  • The Commuter
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Big Lebowski
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Terminator
  • High Plains Drifter
  • Once Upon a Time in the West
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Catch Me If You Can
  • Tenet
  • The Goonies
  • The Audition
  • It's Not Just You, Murray!
  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?
  • Martin Scorsese's Quarantine Short Film
  • The Key to Reserva
  • Italianamerican
  • Shutter Island
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Hugo
  • Ben-Hur
  • Unhinged
  • Raging Bull
  • Body Double
  • Full Metal Jacket
  • Bringing Out the Dead
  • The Age of Innocence
  • Mean Streets
  • Blade Runner
  • Apocalypse Now
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The 40 Year Old Virgin
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Life of Brian
  • Dressed to Kill
  • I.T.
  • Waterworld
  • 10 Things I Hate About You
  • As Good as It Gets
  • Escape From Alcatraz
  • The Departed
  • Hard Target
  • The Big Short
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Alien³
  • Meet the Parents
  • Mother
  • Aliens
  • Ford v Ferrari
  • The Nice Guys
  • Jurassic Park
  • The Searchers
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Ronin
  • For a Few Dollars More
  • Duck, You Sucker
  • Speed
  • True Grit
  • Germinal
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • This Is Spinal Tap
  • American History X
  • The Call of the Wild
  • The Insider
  • Onward
  • Body Double
  • Men of Honor
  • The Making of 'Scarface'
  • The Making of 'Cape Fear'
  • Cape Fear
  • This Boy's Life
  • Miami Vice
  • American Beauty
  • Vertigo
  • Scent of a Woman
  • Glengarry Glen Ross
  • The Last of the Mohicans
  • Rated R for Nudity
  • 120 Seconds to Get Elected
  • Toy Story
  • Donnie Brasco
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Man on Fire
  • Rain Man
  • A Man Escaped
  • Alien
  • The Thing
  • Jarhead
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Rocky II
  • The Social Network
  • Scarface
  • The Revenant
  • The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Cinderella
  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • 3 Days to Kill
  • There's Something About Mary
  • Rocky Balboa
  • L.A. Confidential
  • Once Upon a Time in America
  • Captain Phillips
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Professional
  • Rocky V

See all 375

World map

Highly rated films Louis is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more