ellie has logged 24 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Behind the Fright: The Making of American Horror Story

Behind the Fright: The Making of American Horror Story

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rose Maker

The Rose Maker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Castle

The Castle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry