ellie has logged 207 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crickets

Crickets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ride It Out

Ride It Out

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Making of The Girl With The Dragon Tattoo

The Making of The Girl With The Dragon Tattoo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry