• The Booth

    The Booth

    ★★★★

    Queer Indian romance about the conflict between the isolation and safety of hiding your true self from the world around you. Beautifully shot and tenderly performed. Loved it.

  • Fan Dog

    Fan Dog

    ★★★

    I could never sleep with a fan on. Burn the fans.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    One of the most cinematic of the many Macbeth adaptations. That said, it's mise-en-scene is incredibly minimalistic and it treats its locations as stages for the performances to flourish. The monochromatic images do have a Bergmanesque quality to them, but the performances are arguably the most exciting element of the film. Macbeth is my favourite Shakespeare play, but I didn't need yet another cinematic re-telling of this story. It's a hard sell - it was only 2015 that Kurzel's Macbeth was released and this doesn't build on that - it merely takes a more restrained approach to the material. The final shot was spectacular.

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★½

    Some things you forget. Other things you never do. But it's not. Places, places are still there. If a house burns down, it's gone, but the place--the picture of it--stays, and not just in my remory, but out there, in the world. What I remember is a picture floating around out there outside my head. I mean, even if I don't think if, even if I die, the picture of what I did, or knew, or saw is still out there. Right in the place where it happened.
    - Toni Morrison, Beloved

  • Two

    Two

    ★★★★

    Ray explores class division, the fragility of the human ego and the inevitability of conflict through a children's game. In twelve minutes.

  • Ashes

    Ashes

    ★★★★

    Dreams are distorted memories shot on a Lomokino by Apichatpong Weerasethakul.

  • Sun Dog

    Sun Dog

    ★★★★

    When it hasn't for days. The sun it rises.

  • Churuli

    Churuli

    ★★★

    I watched this because I loved Jallikattu. There are moments where this stylistically aligned with the things I enjoyed in Jallikattu, but this was a very different experience. There was a bridge crossing scene which reminded me of Sorcerer. Which was cool. It's punctuated with some gorgeous cinematography, but whilst it was a joy to look at I found the characters hard to care about and I wasn't really invested in what was going on in this small hamlet. That said, I want to see more films set in jungles.

  • Seances

    Seances

    ★★★★★

    One of the most unique film experiences you'll ever have. You'll never see this film again. The film doesn't even exist until you tell it to. What's incredible is that it told a story. That it meant something. That it cut through the code. The idea of re-shooting lost films is one thing, but then channeling that footage through a digital seance so those recreated lost films get lost again the moment that you watch them... incredible.

    seances.nfb.ca/

  • Feeler

    Feeler

    ★★★★½

    I dream in efflugent light.

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ½

    When your franchise is so tired that even Adam Sandler won't return to it then you know that it's probably time to stop.

  • The Music Room

    The Music Room

    ★★★★

    A tenderly observant portrait of a changing India. Ray made an Indian musical without it being a musical at all. An astute and complex character study created before he finished the final film of the Apu trilogy. The world Huzur once knew is crumbling and modernity is threatening tradition. The more he clings on the further he slips away. The ending poetically explores this transition from old to new. The world rejects Huzur who becomes a shadow of his former self. The music room lights dim. The chandelier burns out. The world he once knew is plunged into darkness. All that's left behind is the music.