• Ruby Sparks

    Ruby Sparks

    ★★★½

    Somewhere between incredible and could’ve been better.

  • Focus

    Focus

    ★★★½

    Normally I’d be very frustrated about getting lured into another heist movie but Margot Robbie made it all ok.

  • Three Colors: White

    Three Colors: White

    ★★★★

    Well I haven’t seen gone girl so I feel like I’m missing out on some jokes but… this movie was really good, but it definitely could have been amazing. I think if I wasn’t comparing it to blue I would have been very impressed. Maybe the movie just needed more Julie Delpy.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★

    I mean it’s cool, it made me very uncomfortable so if that’s what it was going for…  the main character is kinda the worst so it wasn’t until the end that I started to sympathize with her a little, so I don’t think that helped. They give you no reason to root for the main character, she’s really rude and narcissistic and all of this could’ve been easily avoided had she not been so dumb and it’s not even like…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

    Really good

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Pretty good, funny.

  • Breakfast at Tiffany's

    Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

    So I guess I really had no idea what this was about. But it was so good, it’s deeper than you would expect, I got super attached to cat and Audrey Hepburn is one of the prettiest people I’ve ever seen

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★½

    Really amazing story, fantastic acting, intense fighting, very good cinematography… a little long. Some of the CGI looks pretty goofy now but it’s still super heavy and an incredible movie.

  • Bottle Rocket

    Bottle Rocket

    ★★★★

    Pretty good.

  • Water Lilies

    Water Lilies

    ★★★★½

    Ok. So raw, almost too real. It shows the idea of someone being more special to you than you are to them and their carelessness with your emotions so well. I don’t feel like writing a whole essay on why I loved this movie so much but Céline Sciamma is amazing and this movie ruined ceilings for me.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very entertaining, but a disappointing ending. The “oh my gosh they’ve left out so much key information on how they’re going to pull off the heist” was cool a few times but now just feels like they didn’t want to write an ending. Also what’s with Hilary Swank, I was totally distracted by how weird her performance was every time she was on the screen.