Daniel has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Slow Bob in the Lower Dimensions

Slow Bob in the Lower Dimensions

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Georgetown

Georgetown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Dragon

I Am Dragon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before the End

Before the End

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Seven Deadly Sins: Prisoners of the Sky

The Seven Deadly Sins: Prisoners of the Sky

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry