Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Slow Bob in the Lower Dimensions

Slow Bob in the Lower Dimensions

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Georgetown

Georgetown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry