_andreacoppa_ has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The ways of the Lord are over

The ways of the Lord are over

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry