joon has logged 74 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skaterdater

Skaterdater

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom and Eternity

Venom and Eternity

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrow's Gone

Tomorrow's Gone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unconscious London Strata

Unconscious London Strata

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One of Those Days

One of Those Days

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
En rachâchant

En rachâchant

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Noisy Requiem

Noisy Requiem

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2012

2012

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
17
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Signal 8

Signal 8

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Threshold

Threshold

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Year Diary, Reel 9: Happy Birthday ’33 (March 17⁠–27, 1982)

Five Year Diary, Reel 9: Happy Birthday ’33 (March 17⁠–27, 1982)

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Opus II

Opus II

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lemon

Lemon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The End of a Love Affair

The End of a Love Affair

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★★★
Edit this entry  
11
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★★
Edit this entry  
11
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★½
Edit this entry  
11
Snowblind

Snowblind

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Heterodyne

Heterodyne

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Process Red

Process Red

1966
×
★★★½
Edit this entry