joon has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Garden

Star Garden

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scenes from Under Childhood, Section One

Scenes from Under Childhood, Section One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thot-Fal'N

Thot-Fal'N

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dreamed Lion Dreaming

Dreamed Lion Dreaming

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Corps aboli

Corps aboli

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Text of Light

The Text of Light

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
E-Ticket

E-Ticket

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
½
Edit this entry  
23
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hangover

The Hangover

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Dead

The Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry