Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
My Nightmare

My Nightmare

1993
×
½
Edit this entry  
07
The Sewing Circle

The Sewing Circle

1992
×
½
Edit this entry  
07
The Bitches

The Bitches

1992
×
½
Edit this entry  
07
Nazi

Nazi

1991
×
½
Edit this entry  
07
Horoscope

Horoscope

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
X Is Y

X Is Y

1990
×
★★
Edit this entry  
07
The Evil Cameraman

The Evil Cameraman

1990
×
★½
Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Criminal Court

Criminal Court

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Separation

Separation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Whistler

The Whistler

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sledgehammer

Sledgehammer

1983
×
Edit this entry  
21
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Retribution

Retribution

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
11
Picture Mommy Dead

Picture Mommy Dead

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scream, Pretty Peggy

Scream, Pretty Peggy

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Kandisha

Kandisha

2020
×
★½
Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
31
I Am Lisa

I Am Lisa

2020
×
★½
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rituals

Rituals

1977
×
★★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry