Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Box

The Box

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Balloon

Balloon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Ali and Nino

Ali and Nino

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry