max has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Edit this entry  
28
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Maelström

Maelström

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dreams Rewired

Dreams Rewired

2015
×
Edit this entry  
26
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dames

Dames

1934
×
★★
Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
The Battle at Elderbush Gulch

The Battle at Elderbush Gulch

1913
×
Edit this entry  
01
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read prior review Edit this entry  
28
Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

2021
×
Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
23
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Adoption

Adoption

1975
×
★★★½
Edit this entry