• The Sun Is Also a Star

    ★★★★★

  • Five Feet Apart

    ★★½

  • Burn the Stage: The Movie

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

  • Hotel by the River

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Asako I & II

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Happy Anniversary

    ★★★

  • Support the Girls

    ★★★★★

  • Wobble Palace

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Private Life

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • The Day After

    ★★★★

  • Claire's Camera

    ★★★★

  • Lover for a Day

    ★★★★

  • Let the Sunshine In

    ★★½

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★★

  • Mr. Roosevelt

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • My Entire High School Sinking Into the Sea

    ★★★★½

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★½

  • Eva Hesse

    ★★★½

  • 7 Chinese Brothers

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • While We're Young

    ★★★½

  • Computer Chess

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Damsels in Distress

    ★★★★

  • Goodbye First Love

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Paper Heart

    ★★★★★

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★★

  • Margot at the Wedding

    ★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • The Puffy Chair

    ★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★

  • Meet the Parents

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • She's All That

    ★★★

  • You've Got Mail

    ★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★★

  • Mr. Jealousy

    ★★★½

  • Kicking and Screaming

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★★★

  • Barcelona

    ★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • When the Cat Comes

    ★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • Monkey Business

    ★★★★