Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Along Came a Spider

Along Came a Spider

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Child in the Night

Child in the Night

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Treasure of the Amazon

The Treasure of the Amazon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trackdown

Trackdown

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amusement Park

The Amusement Park

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Similars

The Similars

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primal Screen

Primal Screen

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape from Fort Bravo

Escape from Fort Bravo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cyclone

Cyclone

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Skies of Montana

Red Skies of Montana

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Deadly Tower

The Deadly Tower

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Doomsday Flight

The Doomsday Flight

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bermuda Triangle

The Bermuda Triangle

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
BrainWaves

BrainWaves

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Howl of the Devil

Howl of the Devil

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Caruso

The Great Caruso

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Class of '63

Class of '63

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil at 4 O'Clock

The Devil at 4 O'Clock

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Memory of Eva Ryker

The Memory of Eva Ryker

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder, She Wrote: South by Southwest

Murder, She Wrote: South by Southwest

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shipwreck: The Mystery of the Edmund Fitzgerald

Shipwreck: The Mystery of the Edmund Fitzgerald

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
They All Kissed the Bride

They All Kissed the Bride

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked Edge

The Naked Edge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Invasion from Inner Earth

Invasion from Inner Earth

1974
×
Read the review Edit this entry  
06
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hanged Man

The Hanged Man

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hanged Man

The Hanged Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Demons of Ludlow

The Demons of Ludlow

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Telephone Operator

Telephone Operator

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Ice

High Ice

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man with Nine Lives

The Man with Nine Lives

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terror Express

Terror Express

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Word

The Word

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I've Lived Before

I've Lived Before

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Red Riding Hood

Little Red Riding Hood

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry