Owen has logged 42 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The American Friend

The American Friend

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Edit this entry  
27
Gunbuster

Gunbuster

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Edit this entry  
22
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
20
Made in USA

Made in USA

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
Edit this entry  
17
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kite

Kite

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
Read the review Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Ernest Mandel: A life for the revolution

Ernest Mandel: A life for the revolution

×
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dirties

The Dirties

2013
×
Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
Read the review Edit this entry  
05
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Read the review Edit this entry  
03
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Edit this entry  
01
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
Read the review Edit this entry  
01
Guided By Voices: Watch Me Jumpstart

Guided By Voices: Watch Me Jumpstart

1998
×
Read the review Edit this entry  
01
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
Read the review Edit this entry  
01
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry