• A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★½

    The beginning was the best part, 10/10.

    I’m not going to do a full review but my number one biggest problem with the movie is how the ending feels incomplete. To compare, A Quiet Place 1’s ending is when they find out how to kill off these aliens in a badass final act. In A Quiet Place 2, they use the noise again to kill an alien. Yeah we know that already, that’s not an ending. It makes me want…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Impossible to predict and funny.

  • Luca

    Luca

    ★★★

    The plot sucks and there are some bad scenes but there are still lots to enjoy about it. Overall ok.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The comedy is awful but I love when Lebron mentions how he has full court vision idk why. Also I was about to rate this boring garbage higher for Bugs’s sacrifice (which I thought was very fitting and genius), but then he ends up surviving because quote, “Tunes can survive anything”. That’s as retarded as everything else in the movie. Also I didn’t grow up with the original space jam so I don’t have nostalgia to take into account like most people.

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★½

    Way better than I remember

  • Meet the Parents

    Meet the Parents

    ★★★½

    If you don’t like awkwardness in movies, then this isn’t for you.

  • Tokyo Ghoul

    Tokyo Ghoul

    ★★

    Just read the manga

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★★

    This made me want to watch Friends again.

    Also Friends>>>>>>>>The Office

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    Madagascar: Escape 2 Africa

    ★½

    Makunga is the best character

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

    3rd time watching and every time I enjoyed it even more. Cyborg was my favorite character each time watching and his backstory always gives me chills especially with the beautiful music. Ray Fisher is phenomenal in this movie and I’m even more pissed at Joss Wheadon’s Trash Josstice League. Zack Snyder’s Justice League is still the best superhero film ever made imo.

  • Snow-White

    Snow-White

    ★★★★½

    So weird

  • Hitman: Agent 47

    Hitman: Agent 47

    ★½

    The visuals aside from the cgi are good but everything else is bad. The writing and dialogue especially are so bad they’re good at times. I also love it when bad movies like Sleepless and Green Lantern have end credit scenes that try to set up sequels when you know they probably aren’t gonna happen. Also the person they casted as Agent 47 doesn’t look like Agent 47. They should’ve casted the actual voice actor for 47 in the games.…